Białe pranie na suszarce przyczepione za pomocą drewnianych klamerek.

Naturalny proszek do prania i płyn do płukania, czyli jak zrobić ekologiczne pranie

Hej,
Od dawna uwielbiam robić pranie, wieszać je, składać, układać na półkach. Na studiach, gdy w wakacje wracałam do rodzinnego domu, to robiłam kilka prań w ciągu jednego dnia. Jest tam przeszklona weranda i wszystko schnie bardzo szybko. Dlatego w ciepły dzień można robić kilka prań. Oczywiście używałam wtedy zwykłych proszków do prania, a z ekologią to nie miało wiele wspólnego.

Od tego czasu dużo się zmieniło. Jeśli interesujecie się już naturalnymi kosmetykami (tak było w moim przypadku) to potem przychodzi czas na naturalne sprzątanie i pranie. Zaczęłam więc interesować się praniem w bardziej ekologiczny sposób. Odkryłam naturalny proszek do prania i to, czym można zastąpić płyn do płukania. Dzisiaj podzielę się z Wami tymi informacjami.

Od razu powiem też, że próbowałam również orzechów piorących, ale nie byłam w sumie jakoś zbyt zadowolona i w gruncie rzeczy dodawałam te wszystkie substancje, które Wam zaraz opiszę. Więc po prostu dałam sobie z nimi spokój.

Naturalny proszek do prania

Osobiście nie jestem fanką robienia proszku do prania. Robię jedynie taki to zmywarki (jeśli chcecie taki przepis, to dajcie znać). Ja po prostu mam kilka surowców i  wsypuję je po kolei do pralki. Jeśli chcecie, możecie zrobić taki proszek. Połączcie po prostu wszystkie składniki razem w odpowiednich proporcjach i dozujcie do pralki jak zwykły proszek.

Co potrzebujecie?

Sodę oczyszczoną,
Nadwęglan sodu,
Sodę kancerowaną
Borax

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o właściwościach tych substancji, przeczytajcie post o naturalnym sprzątaniu.

Jak ich używać?

Przy białym praniu wsypuję wszystkie składniki; po 1 miarce sody oczyszczonej i 2 miarki nadwęglanu sodu. Przy praniu kolorowym pomijam nadwęglan sodu. Jedna miarka to w moim przypadku wynosi około 15 ml.

Naturalny płyn do płukania

Przy płynie do płukania zasada jest podobna, żeby zrobić ekologiczne pranie, nie musicie mieszać substancji, możecie po prostu je dodawać bezpośrednio do zbiornika. Tutaj jest o wiele łatwiej, bo wystarczą tylko 2 składniki.

Co potrzebujecie?

Ocet

Olejki eteryczne

Jak ich używać?

Wlejcie miarkę octu (można wykorzystać nakrętkę po płynie do płukania) i 10 kropel wybranego olejku eterycznego. Różne olejki mają różne właściwości np. olejek z drzewa herbacianego i lawendowy działa antybakteryjnie więc warto ich użyć. Właściwości przykładowych olejków również znajdziecie we wpisie o naturalnym sprzątaniu.

Możecie mieszać olejki, tak by kompozycja zapachowa Wam  się podobała. Pamiętajcie, że te olejki są naturalne i nie będziecie  ich długo czuć po praniu tak, jak sztuczne substancje zapachowe.

Porady

Do białych rzeczy nie dodawajcie olejku o silnej barwie np. mandarynowego no i intensywnie czerwonej skarpetki. Warto sprawdzać też, czy nasze ubrania nie farbują i takich rzeczy nie prać razem z innymi.
Czerwone plamy z krwi lub buraków zejdą, jeśli wymoczycie je w roztworze z rozpuszczonego nadwęglanu sodu z ciepłą wodą.

Ocet i soda oczyszczona się wzajemnie neutralizują i powstaje woda z solą (co czasami się przydaje np. do wyczyszczenia toalety). Dlatego nie wsypujcie ich razem do jednej komory. Nasza pralka powinna pobrać substancje do płukania dopiero przed wirowaniem.
Białe pranie będzie bielsze, jeśli wypierzecie je w temperaturze 90-100 stopni. Jednak nie polecam prać tak koszulek, szczególnie ze sterczem, czy delikatnych rzeczy. Mogą się wtedy rozciągnąć albo skurczyć.

Aby Wasze pranie szybciej schło, korzystajcie z  klipsów np. drewnianych do prania. Dzięki temu ubrania będą wisieć swobodnie, będą miały więcej przewiewu, nie będą kisnąć. Dodatkowo warto większe sztuki wieszać naprzemiennie raz z prawej raz z lewej strony, a pomiędzy dawać cieńsze lub mniejsze rzeczy taki jak np. majtki.
Najlepiej jest wieszać pranie na pojedynczym sznurku (na dworze), jednak wiele z nas niestety nie ma takich możliwości.

Gotowe naturalne proszki do prania

Oczywiście, jeśli nie macie czasu, możecie kupić gotowe proszki do prania i płyny do płukania. Osobiście mało taki proszków testowałam, ale słyszałam dobre opinie o takich firmach jak Bio-d– proszki i płyny do prania, EDL– cała gama produktów do prania i sprzątania, Ecozone- kule piorące.

Gdzie kupić?

Jeśli chodzi o surowce, to ja najczęściej kupuję je w Drogerii ekologicznej- Better land, ale możecie  spokojnie znaleźć je np. na allegro. Gotowe produkty do prania znajdziecie również w tych miejscach, ale również w Bioekodrogerii lub w Eko drogerii. Jeśli robicie zakupy w jakimś sklepie ze zdrową żywnością, to sprawdźcie, czy mają tam naturalne proszki, czy płyny do prania, być może nie trzeba będzie więcej szukać.

 

To już wszystko, czym chciałam  się z Wami tym razem podzielić.
Dacie znać co Wy stosujecie do prania?
Czy już przeszliście na naturalne, ekologiczne pranie?
Życzę Wam miłego weekendu.

Buziaki

Logo Meivy - dwie bryły układające sie w litere M.

 

Zobacz też inne wpisy na martynagornicka.pl:

Kosmetyki z dobrym składem. 6 produktów wartych polecenia. Ulubieńcy wrzesień 2018 #2

Przewodnik po Kos, czyli co warto zwiedzić i zobaczyć na wyspie.

Jak zorganizować ślub i wesele krok po kroku? Od czego zacząć?

Jak zacząć żyć Zero Waste? Praktyczne sposoby dla początkujących.

Dodaj komentarz