Martyna z Mężem (zdjęcie od boku wiec męża nie widać) w sukni ślubnej w katedrze, a za nimi świadkowie..

Jak zorganizować ślub i wesele krok po kroku? Od czego zacząć?

Myśląc o ślubie zazwyczaj myślimy o pięknej sukni ślubnej, dekoracjach, pierwszym tańcu, a niestety elementów z których składa się ta uroczystość jest znacznie więcej. Cała papierologia do załatwienia, wszystkie sprawy kościelne czy organizacyjne musicie też brać pod uwagę. W dzisiejszym wpisie ogólnie nakreślę Wam na czym powinniście się skupić przy organizacji ślubu oraz wesela, a także na co zwrócić uwagę. Planuję też więcej postów na ten temat, wiec na pewno będzie rozwinięcie tego tematu.

 

Czy da się zorganizować ślub w miesiąc?

Otóż da się! My jesteśmy tego najlepszym przykładem. I nie „zmusiła” nas do tego nieplanowana ciąża ani inne czynniki, po prostu tak wyszło. Przed tym miesiącem mieliśmy jedynie zamówioną suknię ślubną oraz nauki przedmałżeńskie. Ze względu na to, że jest to dość długa historia, to innym razem Wam o tym opowiem.

Sala i zespół

Otóż w normalnym trybie w pierwszej kolejności powinniście znaleźć wolną Sale i Zespołu. Bardzo często te najlepsze mają terminy na 2-3 lata do przodu, ale głównie są to miesiące: czerwiec, lipiec sierpień i początek września. Jeśli więc bardzo Wam zależy na jakimś konkretnym miejscu lub zespole czy didżeju oraz tych właśnie terminach, warto zająć się tym wcześniej. Mając mniej czasu, powinniście zastanowić się nad innymi miesiącami. Aktualnie pogoda tak szaleje, że właściwie nigdy nie mamy pewności czy będzie ciepło, czy też nie. Biorąc pod uwagę oprawę muzyczną, należy też zwrócić uwagę na wodzireja i zabawy jakie chcemy lub nie chcemy mieć. Wodzirej często kieruje całą imprezą, kieruje gości w odpowiednie miejsca a także nadzoruje zabawy. Jeśli natomiast waszym zdaniem zabawy są trochę żenujące i ich nie chcecie na waszym weselu, należy o tym poinformować zespół bądź wodzireja. Warto też zastanowić się jakie byśmy chcieli lub jakich byśmy nie chcieli czy zabaw, czy piosenek na naszej imprezie. To wszystko ma wpływ potem jak Wy i Wasi Goście będziecie się bawić na weselu.

Sprawy kościelne

Kolejną sprawą jest kościół lub urząd w zależności od tego gdzie chcecie brać ślub. My braliśmy ślub konkordatowy w katedrze. Biorąc pod uwagę ślub kościelny lub konkordatowy warto od razu myśleć o formalnościach z tym związanych. Należy mieć nauki przedślubne oraz wizyty w Poradni Rodzinnej, a także zapowiedzi (te będą na samym końcu). Należy też skompletować dokumenty takie jak akty chrztów oraz bierzmowań, a na końcu spisać protokół przedmałżeński. Uwaga, bo w niektórych kościołach mówią, że należy to mieć 3 miesiące przed ślubem. Jednak bardzo często pary robią to nawet dzień przed ślubem. Należy o wszystko dopytywać w miejscu gdzie chcemy ślub. Jeśli nie jest to parafia jednego z narzeczonych, powinniście też mieć pozwolenie o ślubie nie w swojej parafii (wystarczy tylko od jednej ze stron). Tutaj też są schody ponieważ usłyszeliśmy trzy wersje od księży tego co jest twoją parafią, otóż tam gdzie mieszkasz, tam gdzie chodzisz lub tam gdzie jesteś zameldowany. W naszym przypadku to były 3 różne parafie więc stanowiło to niemałe wyzwanie.

Powinniście się też zaopatrzyć w zaświadczenie z urzędu o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa oraz czasami wymagają świadectwa katechizacji-tutaj powinny wystarczy wasze świadectwa  z lat szkolnych gdzie mieliście naukę religii.

Sprawy prawne

Aby uzyskać zaświadczenie z urzędu stanu cywilnego potrzebujecie skróconych opisów z aktów urodzenia oraz dowodów osobistych, a także wnieść odpowiednią opłatę (84zł). Jeśli planujecie tylko ślub cywilny możecie go zrobić w dowolnym miejscu, wchodzą tutaj w grę również plenery (o czym ja osobiście marzyłam, ale ślub kościelny musi być zawarty właśnie w kościele). Ślub należy zaplanować z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem w urzędzie stanu cywilnego. Co nas zaskoczyło tutaj w przysiędze nie ma nic o wierności :P. My jednak zdecydowaliśmy się na połączenie obu i wybraliśmy ślub w katedrze.

Suknia ślubna

Dla wielu przyszłych panien młodych najważniejszą rzeczą jest właśnie suknia ślubna. Standardowo na suknie czeka się około pół roku. Żeby się nie okazało, ze mamy ją gotową (lub o zgrozo niegotową!) w przeddzień ślubu warto zainteresować się tematem trochę wcześniej. Samo znalezienie sukni też zajmuje sporo czasu. Ja przymierzyłam jakieś 50 sztuk!

Co jeśli nie mamy tyle czasu? Właściwie są dwie opcje.

Po pierwsze szukać salonów w których szyją suknie na miejscu. To skraca czas (nie muszą ich odsyłać), poza tym mogą Was gdzieś „wcisnąć” w kalendarz. Zwykle są to małe salony i można się dogadać. Drugą opcją jest znalezienie sukni gotowej bez poprawek. Często takie suknie można kupić taniej bo są to te, które mierzymy w salonie. Niestety większość z nich ma rozmiar około 38, ja mam mniej i wydaję mi się, że znalazłam jedną taką suknie. Panie o większych krągłościach niestety mogą tutaj mieć problem.

Florysta

Tutaj podobnie jak z salą, dobrzy floryści są już wcześniej pozajmowani. Może nie 2 lata ale rok już tak. Dlatego również w miesiącach poza sezonem możemy ich załapać. Warto też dzwonić i pytać. Nawet jeśli nie mają wolnego terminu, mogą polecić inne miejsca. Ja dzięki temu znalazłam swoją florystkę i jestem bardzo zadowolona z efektu. Druga sprawa jest taka, żebyśmy bardzo dokładnie mówili czego chcemy i pokazywali dużo inspiracji z zaznaczeniem co nam się podoba lub czego na pewno nie chcemy. Sprawdzajcie też wszystko przed ślubem, żeby się nie okazało jak w jednym odcinku Izabeli „I nie opuszczę Cię, aż do ślubu”, że Wasze kompozycje na Was stół wyglądają jak „jeż z róż”. Dodatkowo musicie wymyślić i zaplanować pozostałe ozdoby całej Sali. Często dana sala ma takie standardowe wyposażenie. Jeśli chcecie coś więcej, musicie takie rzeczy kupić, bądź stworzyć oraz potem przed samym ślubem wszystko umieścić na sali. Nie da się tego zrobić wcześniej bo dopiero w przeddzień obsługa przygotowuję stoły. My byliśmy na swojej sali do około 22 w piątek przed ślubem, na szczęście mieliśmy moich rodziców i świadkową do pomocy i jakoś się udało :D.

Dodatki i garnitur

Na garnitur Pana młodego nie czeka się tak długo. Jeśli się go szyje od podstaw to na pewno trzeba więcej czasu. My kupowaliśmy w jednej z lepszych moim zdaniem sieciówek (Lancerto) i czekaliśmy około tygodnia na poprawki. Większość Panów nie będzie miało problemów z koszulą, jeśli jednak macie faceta który ma niestandardowe proporcje sylwetki, sprawdźcie czy znajdziecie koszulę. Mój mąż ma rozmiar 37 i niestety prawie nigdzie takiej koszuli nie ma. My swoją szyliśmy u malutkiej krawcowej, koszt był taki jak sklepie typu Wólczanka, lub nawet mniejszy (100zł) a efekt znacznie lepszy. Czas wykonania to około tydzień, ale należy pamiętać o ewentualnych poprawkach. Buty pana młodego kupiliśmy w sklepie z garniturem okazało się, że są najwygodniejsze jakie do tej pory mój wtedy narzeczony nosił, krawat też udało nam się tam złowić. Poszetkę zamówiliśmy przez Internet- w sklepach z garniturami kosztują 50zl to było dla nas przegięcie.

Dodatki panny młodej

Jeśli przed Wami całonocna impreza to warto skupić się na wygodnych butach. Jeśli macie suknie do ziemi, może lepszym wyborem będą buty na płaski lub niski obcas? Przecież i tak ich nie widać. Nie ma co szukać butów na zmianę (no chyba, że wraz ze zmianą sukienki). Suknie są dopasowywane do waszych butów więc w niższych możecie się zabić. Uwaga, bo potrzebujecie te buty mieć już na przymiarkę sukni. Mnie akurat nie czekała całonocna impreza, ani tańce, dlatego po prostu kupiłam buty przez Internet w wybranym przez siebie kolorze. Podwiązkę zakupiłam również tak się zaopatrzyłam. A ozdobę na włosy pożyczyłam.

Skupcie się na tym na czym Wam najbardziej zależy. Wydaje mi się, że podwiązkę nie trzeba mieć nie wiadomo jaką (no chyba, że o tym marzycie 🙂 ). Ja akurat nie miałam żadnej biżuterii ale to warto dopasować ją do sukni i stylu całego wesela. Dobrze jest też wybrać taką, którą będziecie nosić również później, no chyba, że pragniecie takiej wyjątkowej tylko na ten dzień. Uważajcie też na pogodę. U mnie cały tydzień przed ślubem było zimno i padało. W związku z tym zakupiłam rajstopy i biały parasol oraz wynalazłam w second handzie białe bolerko tak na wszelki wypadek.

Fryzjer, kosmetyczka, fotograf i kamerzysta

Jak pewnie wiecie w dużych miastach dobrzy fryzjerzy i kosmetyczki są również oblegani dlatego nimi też dobrze się zająć wcześniej. Jeśli macie sprawdzone miejsce to najlepiej umówić się do nich. Jeśli nie, dobrze jest w Internecie posprawdzać efekty prac danych osób czy Wam taka stylistyka odpowiada. O ile wykonanie fryzury czy makijażu to są raczej w podobnych cenach (wiadomo, że w zależności od jakości, popularności, czy miasta będą to różne stawki), to ceny fotografów i kamerzystów są naprawdę różne i są już to wyższe kwoty. Tutaj należy się zastanawiać czy potrzebujecie takich elementów jak dron czy foto-budka, do której chcecie aby Was fotografowano czy filmowano i czy chcecie mieć plener ślubny. Warto negocjować stawkę w zależności o tego czego potrzebujecie bądź nie potrzebujecie. Nasze przyjęcie trwało krócej więc tutaj mieliśmy pole do negocjacji.

Zdjęcie, które widzicie zostało wykonane i obrobione przez naszego świetnego fotografa Miłosza. Ja jedynie odrobinę dopasowałam do klimatu strony :).

Profesjonalny Wedding Planner

Jeśli dysponujecie środkami a nie chcecie lub nie macie czasu się tym wszystkim zajmować warto zainwestować w profesjonalnego Wedding Plannera. Pomoże Wam on w dobraniu wszystkich szczegółów i pilnowaniu przygotowań. Musicie jednak pamiętać, że to wy podejmujecie decyzję i, że nie wszędzie taka osoba może coś za was załatwić (np. nie pójdzie za Was na nauki przedmałżeńskie 😛 ).

Planowanie ślubu to naprawdę dużo pracy. Najważniejsze jest to, żebyście dbali o sobie i spełnili Wasze, a nie innych marzenia. To ma być Wasz dzień, a nie teściowej, cioci czy babci. My nasz cudowny dzień wspominamy do tej pory i nie możemy uwierzyć, że jutro mija dokładnie rok od naszego ślubu. Życzę Wam, cudownych przyjęć i wielu niezapomnianych chwil. W innym poście napisze, jak udało nam się zorganizować ślub i przyjęcie weselne w miesiąc. Innym razem opiszę też nasz cały ten dzień oraz dekoracje.

Piszcie co jeszcze chcielibyście poczytać.
Przesyłam buziaki

Zobacz też inne wpisy na martynagornicka.pl:

Jak zacząć żyć Zero Waste? Praktyczne sposoby dla początkujących.

Naturalna pielęgnacja, którą polecam. Ulubieńcy lipiec-sierpień 2018 #1

Zróbmy wreszcie porządek w kosmetykach! Co zrobić jak masz za dużo kosmetyków?

Naturalne kosmetyki kolorowe, czy makijaż naturalnymi kosmykami jest możliwy?

Dodaj komentarz