Czajnik szklany, kwasek cytrynowy w słokiu i cytryny na drewnianym blacie- Jak wyczyścić czajnik?- Meivy.pl

Jak odkamienić czajnik, czyli najlepszy sposób na wyczyszczenie czajnika.

Hej,
czasami widuje w różnych miejscach bardzo zanieczyszczone, zakamienione czajniki. Są to zarówno prywatne mieszkania, jak i nowoczesne biurowce. Ogromnie mnie to dziwi, ponieważ wyczyszczenie czajnika może być szybkie, proste i bardzo satysfakcjonujące! Nie jest to dla mnie zbyt przyjemne, gdy muszę z takiego czajnika skorzystać. Wielokrotnie zdarzyło mi się najpierw wyczyścić czajnik, a dopiero później go użyć, nie przyznając się właścicielom (ale spokojnie nie oceniam ludzi na podstawie ich czajników, możecie mnie zapraszać do siebie, będziecie mieć wtedy wyczyszczony czajnik) ;). Oczywiście, jeśli ktoś ma w swoim domu takie urządzenie i mu to nie przeszkadza, to nic mi do tego. Jeśli jednak chcielibyście zadbać o swój czajnik, dzisiaj Wam w tym pomogę. Przeczytajcie jak odkamienić czajnik. W tym sposobie prawie nie musicie nic robić!

Czego potrzebujecie?

kwasek cytrynowy
woda z kranu 😉
gąbka
rękawiczki do sprzątania

Jak odkamienić czajnik, czyli najlepszy sposób na wyczyszczenie czajnika.

Wystarczy zalać czajnik wodą do pełna, wsypać 2 łyżki kwasku cytrynowego i zagotować wodę. Potem większość wody należy wylać, zostawiając około 2 cm i zagotować ponownie. Czynność tą należy powtarzać, aż czajnik będzie czysty. Jeśli w czajniku było dużo kamienia, a woda w trakcie gotowania zrobi się mętna, należy ją wylać, zalać ponownie  do 2 cm, dodać łyżkę kwasku i zagotowotować. Gotowanie powtarzamy, dopóki czajnik nie będzie czysty.

Następnie należy w rękawiczkach (żeby się nie poparzyć) wyczyścić czajnik gąbką (jej szorstką stroną) nasączoną wodą z kwaskiem. Jeśli tak jak ja, macie czajnik szklany, można go jeszcze umyć płynem do mycia naczyń, żeby nie było zacieków. Ostatnim krokiem jest wylanie brudnej wody i zagotowanie ponownie pełnego zbiornika czystej wody. W ten sposób mamy pewność, że resztki kamienia lub smak kwasku nie zostaną w czajniku. I gotowe! Macie czysty, lśniący czajnik.

Wskazówki

Aby nie marnować wody, najlepiej  wykorzystać ją ponownie. Użyjcie jej do wyczyszczenia innego zakamienionego miejsca w swoim domu lub do wyparzenia gąbek lub ścierek. Ja najczęściej odparzam nią toaletę.  Ale świetnie sprawdzi się też do czyszczenia baterii i odpływów.

Kwasek najlepiej kupować w większej ilości np. 1kg. W ten sposób jest taniej i bardziej ekologicznie 😉. Możecie go kupić np. tutaj.

Jak dbać o czajnik?

Jeśli chcecie, mieć swój czajnik pod kontrolą, wystarczy raz w tygodniu wsypywać kwasek i Wasz czajnik już nigdy nie zajdzie kamieniem!

Mam nadzieję, że teraz już wiecie jak odkamienić czajnik, znacie najlepszy sposób na wyczyszczenie go i już nigdy nie będziecie mieli z tym najmniejszego problemu.
Jeśli posłuchacie mojej rady i Wasze czajniki będą już lśnić, to koniecznie dajcie mi znać:wyślijcie lub udostępnijcie zdjęcie i oznaczajcie mnie, używając hasztagów: #meivy #naturalnieżesprzatamy lub #sprzataniezmeivy . Bardzo chętnie zobaczę Wasze czajnikowe dokonania :D.

Logo Meivy - dwie bryły układające sie w litere M.- Meivy.pl

Trzymacie się ciepło.
Buziaki

Chcesz być na bierząco?


Zobacz też inne wpisy na Meivy.pl:

Prezenty świąteczne DIY w duchu Zero Waste, czyli jak w łatwy sposób wyczarować podarki dla bliskich.

Dodaj komentarz