Na białym biurku, różowe gożdziki, surowce naturalne w opakowaniuach i zlewka z jakąś substancją przeźroczystą w środku z drewnianą szpatułką.

Formaldehyd i inne szkodliwe substancje w kosmetykach. 6 substancji, które warto unikać.

Od dziecka mam wrażliwą skórę. Pamiętam, że nawet Pani dermatolog mi kiedyś powiedziała żebym nie terała się ręcznikiem tylko delikatnie przykłada. Potem w okresie dojrzewania moja skóra zaczęła się buntować. Wiadomo hormony zaczynają działać, a przed okresem to już tonalna masakra. I tak na początku zaczęłam stosować kosmetyki na moją wrażliwą wysuszoną skórę, potem na moją trądzikową cerę ale niestety nic nie pomagało. W końcu na studiach zaczęłam się bardziej interesować składem kosmetyków i szukać kosmetyków bardziej naturalnych, takich której jej nie szkodzą a odżywiają.

W pierwszych krokach znalazłam takie substancje, których zaczęłam unikać:

Parafina

Mineral Oil, Paraffinum Liquidum, Paraffin, Isoparaffin, Synthetic Wax, Vaseline, Isohexadecane, Petrolatum, Ceresin, Isododecane, Isobutane – Pochodna ropy naftowej- daje film na skórze, dzięki której skóra wydaje się nawilżona, ale niestety taka nie jest. Jest to substancja komedogenna co oznacza, ze przez nią mogą pojawiać się pryszcze. Dzieję się tak gdyż stanowi ona barierę i skóra nie może oddychać. Dodatkowo uniemożliwia ona wchłanianie innych substancji. Parafina znajduję się w kosmetykach takich jak wszelkie kremy, balsamy, olejki/oliwki także te dla dzieci, odżywki do włosków, podkłady.

SLSy

Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate – substancje tworzące pianę, wysuszają, skórę, są to substancje, które są również stosowane np. w płynach do mycia podług. W kosmetykach występują w szamponach, żelach pod prysznic, płynach do kąpieli.

Silikony

Zakończone na -siloxane, -silanol, -silicone, -methicone- są to substancje pokrewne tym, które możemy znaleźć np. w naszej łazience do uszczelnienia wanny czy umywalki. Silikony dzielą się na lotne i nielotne, co oznacza, że te pierwsze wyparowują z kosmetyku (jest to uproszczenie), więc jeśli już to wybieramy te lotne, ale ja unikam ich obu. Podobnie jak parafina tworzą okluzje na skórze i iluzje nawilżenia. Stosuję się je przede wszystkim w podkładach, kremach bb, cc, bazach pod makijaż a także w odżywkach do włosów czy olejkach do włosów, ale można je znaleźć nawet w oliwkach dla dzieci.

Formaldehyd

Benzylhemiforma, 2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol ( Bronopol, 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane (Bronidox), Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea, Quanternium-15, DMDM Hydantoin, MDM Hydantoin, Sodium Hydroxymethyl, Formaldehyde, Butylcarbamate, Glycinate, Methenamine, Glutaral, Glyoxal, Hexetidine, Iodopropynyl, Tosylamide/ Formaldehyde Resin – jest substancją trującą i dozwoloną tylko w określonym minimalnym stężeniu. Został sklasyfikowany jako substancja rakotwórcza. Można go spotkać głównie w lakierach do paznokci i odżywkach. Mnie samej spowodował piecznie paznokci dzięki „cudownej” odżywce 8 w jednym. Co jeszcze gorsze występuję również w jedzeniu (E240), a także w powietrzu, którym oddychamy.

Parabeny

Methylparaben, Isoprpylparaben, Butylparaben, Ethylpapaben, Propylparaben,  Benzylaparaben – substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, mogą powodować podrażnienia. Występują właściwie we wszystkich typach kosmetyków.

Alcohol Deneat

Alkohol denaturowany, alkohole mogą być dla nas lepsze i gorsze. Te lepsze to np. gliceryna, mogą też służyć po postu jako konserwant. Jednak ten alkohol to najgorszy z możliwych, przyczynia się do powstawania wolnych rodników, może podrażniać i wysuszać skórę, stosowany jest głównie jako konserwant w kosmetyku czyli chroni przed zepsuciem, a także jako rozpuszczalnik. Można go spotkać w tonikach, ale i kosmetykach dla mężczyzn np. w wodach po goleniu.

Tak więc w pierwszej kolejności zaczęłam unikać tych substancji. Było to już parę ładnych lat temu i nie było to łatwe. Teraz na szczęście jest inaczej i można już spotkać naprawdę świetne kosmetyki!
Nie myślcie, że to jedyne składniki, które należy unikać, ale to na początek.

 

Ściskam wam gorąco i życzę udanych poszukiwań.
Buziaki

 

 

 

 

Zobacz też inne wpisy na martynagornicka.pl:

Jak zorganizować domowe SPA? Warsztaty: “Naturalnie, że SPA. mni spa dla twojej cery”.

Kiedy małe rzeczy zmieniają Twoje życie!

Jakie są moje marzenia??

Czy też macie takie dni, kiedy wszystko idzie nie tak?

Dodaj komentarz